Sprint Championships Der Kasachsichen SSR
16. - 19.01.1981
Kompleks Medeo (KAZ)
Sprint Combination (Men), 16. - 19.01.1981
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Sergej Filippov Senior URS 38.80 (1) 1:19.16 (1) 39.03 (1) 1:19.55 (1) 157.235
2 Anatolij Tsjernikov Neo URS 39.80 (3) 1:21.02 (6) 39.14 (2) 1:20.72 (4) 159.810 +2.575
3 Jurij.54 Orlov Senior URS 40.04 (4) 1:20.92 (5) 39.57 (5) 1:19.93 (2) SB 160.035 +2.800 SB
4 Sergej Zagajnov Senior URS 39.26 (2) SB 1:19.62 (2) 39.49 (4) 1:24.36 (10) 160.740 +3.505 SB
5 Gennadij Dubov Neo URS 41.18 (9) 1:20.91 (4) 40.96 (10) 1:20.44 (3) SB 162.815 +5.580 SB
6 Aleksej Razlivajev Neo URS 40.47 (6) 1:22.71 (9) 40.44 (7) PB 1:21.37 (5) SB 162.950 +5.715 SB
7 Pjotr Kalasjnikov Neo URS 41.03 (8) 1:21.45 (7) 40.65 (9) 1:21.43 (6) SB 163.120 +5.885 PB
8 Pavel Surnin Neo URS 40.46 (5) PB 1:22.53 (8) PB 40.50 (8) 1:22.56 (9) 163.505 +6.270 PB
9 Oleg Krajnjuk A2 URS 40.81 (7) 1:23.33 (10) 40.16 (6) 1:22.12 (8) 163.695 +6.460
10 Igor Popkov Neo URS 41.54 (10) 1:23.61 (11) SB 41.21 (11) PB 1:25.11 (12) 167.110 +9.875 SB
11 Andrej Kamenskij Senior URS 42.28 (11) 1:25.19 (12) 42.17 (12) SB 1:24.39 (11) SB 169.240 +12.005 SB
12 Aleksandr Gontsjarov Neo URS 43.02 (12) SB 1:27.48 (13) PB 43.08 (13) 1:30.34 (13) 175.010 +17.775 SB
13 Oleg Andrusevitsj A2 URS 1:09.53 (14) 1:20.79 (3) SB 39.14 (2) SB 1:21.91 (7) 190.020 +32.785 SB
Oleg Alusjkin A2 URS 1:08.46 (13) SB - - - -
Sprint Combination (Men), 16. - 19.01.1981
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Viktor Sjasjerin A1 URS 1:04.95 (19) 1:17.07 (1) SB 39.36 (1) 1:17.21 (1) 181.450 SB
2 Aleksandr Gontsjarov B2 URS 40.27 (2) 1:22.92 (7) 39.60 (2) SB 1:21.94 (3) SB 162.300 -19.150 SB
3 Nikolaj Redko Neo URS 40.24 (1) 1:22.44 (5) 40.20 (3) 1:21.57 (2) SB 162.445 -19.005 PB
4 Vladimir Knjazkov Senior URS 40.55 (4) 1:22.19 (3) 40.26 (4) PB 1:22.05 (4) PB 162.930 -18.520 PB
5 Aleksej Adamov A1 URS 40.83 (5) 1:22.27 (4) 40.41 (5) PB 1:22.07 (5) PB 163.410 -18.040 PB
6 Ivan.63 Petrov A1 URS 40.98 (6) 1:22.63 (6) SB 40.68 (6) SB 1:23.36 (9) 164.655 -16.795 SB
7 Pjotr Basjkov Neo URS 42.08 (12) 1:23.34 (9) 40.84 (7) PB 1:23.02 (8) PB 166.100 -15.350 PB
8 Vladimir Kostyletskij Neo URS 41.78 (9) 1:23.84 (10) 41.60 (12) 1:22.55 (6) PB 166.575 -14.875 PB
9 Valerij Degtjarjov Neo URS 42.06 (11) 1:24.06 (11) 41.22 (8) 1:23.01 (7) SB 166.805 -14.645 PB
10 Boris Levkovets Senior URS 41.37 (8) 1:25.07 (13) 41.30 (9) PB 1:24.61 (12) PB 167.510 -13.940 PB
11 Viktor Tkatsjenko B2 URS 42.64 (15) 1:23.25 (8) SB 41.44 (11) SB 1:23.79 (10) 167.600 -13.850 SB
12 Aleksej Tronin B1 URS 41.80 (10) SB 1:25.85 (14) 42.18 (14) 1:25.74 (13) SB 169.775 -11.675 SB
13 Andrej Uskov A1 URS 42.22 (13) 1:26.73 (15) 42.11 (13) 1:24.44 (11) SB 169.915 -11.535 PB
14 Sergej Borovitskij B2 URS 42.36 (14) 1:29.38 (17) 41.42 (10) SB 1:27.44 (15) 172.190 -9.260 SB
15 Oleg Jemelin A1 URS 43.58 (17) 1:27.79 (16) 42.40 (15) SB 1:26.08 (14) SB 172.915 -8.535 PB
16 Valerij Kungurtsev B1 URS 44.79 (18) 1:30.42 (18) 44.71 (16) SB 1:29.93 (16) PB 179.675 -1.775 PB
Gennadij Rjasjin B1 URS 42.88 (16) SB - - - -
Andrej Zjuravljov A1 URS 41.08 (7) 1:24.43 (12) - - -
Sergej Rybjanets A1 URS 40.54 (3) SB 1:19.37 (2) PB - - -
Sprint Combination (Women), 16. - 19.01.1981
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Larisa Pribytkova-Trebisova A1 URS 46.53 (5) 1:32.89 (1) 46.45 (6) 1:31.55 (1) 185.200 PB
2 Roza Imanbajeva Neo URS 46.27 (3) 1:35.07 (2) 46.05 (3) 1:31.80 (2) 185.755 +0.555 SB
3 Rausjan Nurguzinova Neo URS 46.41 (4) 1:35.23 (3) 46.14 (4) 1:33.81 (4) SB 187.070 +1.870 SB
4 Tatjana Filippova-Sjuljanskaja Senior URS 45.20 (2) SB 1:38.72 (6) 45.75 (2) 1:35.18 (5) SB 187.900 +2.700 SB
5 Lilija Sjvetsova A2 URS 46.68 (7) 1:38.01 (5) 45.49 (1) PB 1:33.73 (3) PB 188.040 +2.840 PB
6 Tatjana Smirnykh Neo URS 48.40 (8) 1:40.51 (7) 48.01 (7) SB 1:38.40 (6) SB 195.865 +10.665 SB
7 Tatjana Bondarenko B1 URS 46.54 (6) 1:42.40 (8) 46.43 (5) 1:44.93 (7) 199.635 +14.435
8 Irina Medvedeva A2 URS 49.18 (9) 1:42.85 (9) SB 48.38 (8) 1:48.05 (8) 203.010 +17.810 PB
9 Svetlana Khmeljova Senior URS 53.79 (10) 1:53.36 (10) 52.33 (9) 1:52.42 (9) PB 219.010 +33.810 PB
Svetlana Moskvina-Len Senior URS 45.06 (1) SB 1:37.05 (4) SB - - -
Sprint Combination (Women), 16. - 19.01.1981
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Vera Djomina B1 URS 47.75 (1) SB 1:38.80 (1) 48.17 (4) 1:35.32 (1) SB 192.980 SB
2 Jelizaveta Vedenejeva Senior URS 48.85 (5) 1:39.33 (2) 47.61 (1) 1:37.01 (2) SB 194.630 +1.650 SB
3 Galina Nurakhmetova Senior URS 48.56 (3) 1:42.19 (4) 47.77 (3) SB 1:38.17 (3) PB 196.515 +3.535 PB
4 Ilmira Musabajeva C2 URS 48.65 (4) 1:41.97 (3) 47.70 (2) SB 1:39.96 (4) SB 197.315 +4.335 PB
5 Lilija Sjumajeva D2 URS 50.15 (6) 1:47.79 (6) 48.64 (7) SB 1:42.34 (6) SB 203.855 +10.875 NRJ
6 Irina Martin A2 URS 55.75 (8) 1:44.06 (5) 48.59 (6) 1:40.86 (5) SB 206.900 +13.920 SB
Oksana Sokolova C1 URS 50.92 (7) SB - - - -
Jelena Palatkina Senior URS 48.25 (2) - 48.33 (5) - -
Sprint Championships Der Kasachsichen SSR
16. - 19.01.1981
Kompleks Medeo (KAZ)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M (2. RACE) 1000M (1. RACE) 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M (2. RACE)
Juniors Juniors Juniors Juniors
Sergej Zagajnov Senior 39.26 (2) 39.49 (4) 1:19.62 (2) 1:24.36 (10)
Anatolij Tsjernikov Neo 39.80 (3) 39.14 (2) 1:21.02 (6) 1:20.72 (4)
Gennadij Dubov Neo 41.18 (9) 40.96 (10) 1:20.91 (4) 1:20.44 (3)
Oleg Andrusevitsj A2 1:09.53 (14) 39.14 (2) 1:20.79 (3) 1:21.91 (7)
Jurij.54 Orlov Senior 40.04 (4) 39.57 (5) 1:20.92 (5) 1:19.93 (2)
Sergej Filippov Senior 38.80 (1) 39.03 (1) 1:19.16 (1) 1:19.55 (1)
Pjotr Kalasjnikov Neo 41.03 (8) 40.65 (9) 1:21.45 (7) 1:21.43 (6)
Oleg Krajnjuk A2 40.81 (7) 40.16 (6) 1:23.33 (10) 1:22.12 (8)
Aleksej Razlivajev Neo 40.47 (6) 40.44 (7) 1:22.71 (9) 1:21.37 (5)
Oleg Alusjkin A2 1:08.46 (13)
Andrej Kamenskij Senior 42.28 (11) 42.17 (12) 1:25.19 (12) 1:24.39 (11)
Igor Popkov Neo 41.54 (10) 41.21 (11) 1:23.61 (11) 1:25.11 (12)
Aleksandr Gontsjarov Neo 43.02 (12) 43.08 (13) 1:27.48 (13) 1:30.34 (13)
Pavel Surnin Neo 40.46 (5) 40.50 (8) 1:22.53 (8) 1:22.56 (9)
Viktor Sjasjerin A1 1:04.95 (19) 39.36 (1) 1:17.07 (1) 1:17.21 (1)
Sergej Rybjanets A1 40.54 (3) 1:19.37 (2)
Ivan.63 Petrov A1 40.98 (6) 40.68 (6) 1:22.63 (6) 1:23.36 (9)
Viktor Tkatsjenko B2 42.64 (15) 41.44 (11) 1:23.25 (8) 1:23.79 (10)
Valerij Degtjarjov Neo 42.06 (11) 41.22 (8) 1:24.06 (11) 1:23.01 (7)
Vladimir Kostyletskij Neo 41.78 (9) 41.60 (12) 1:23.84 (10) 1:22.55 (6)
Nikolaj Redko Neo 40.24 (1) 40.20 (3) 1:22.44 (5) 1:21.57 (2)
Aleksandr Gontsjarov B2 40.27 (2) 39.60 (2) 1:22.92 (7) 1:21.94 (3)
Sergej Borovitskij B2 42.36 (14) 41.42 (10) 1:29.38 (17) 1:27.44 (15)
Aleksej Tronin B1 41.80 (10) 42.18 (14) 1:25.85 (14) 1:25.74 (13)
Gennadij Rjasjin B1 42.88 (16)
Andrej Zjuravljov A1 41.08 (7) 1:24.43 (12)
Pjotr Basjkov Neo 42.08 (12) 40.84 (7) 1:23.34 (9) 1:23.02 (8)
Vladimir Knjazkov Senior 40.55 (4) 40.26 (4) 1:22.19 (3) 1:22.05 (4)
Andrej Uskov A1 42.22 (13) 42.11 (13) 1:26.73 (15) 1:24.44 (11)
Valerij Kungurtsev B1 44.79 (18) 44.71 (16) 1:30.42 (18) 1:29.93 (16)
Oleg Jemelin A1 43.58 (17) 42.40 (15) 1:27.79 (16) 1:26.08 (14)
Aleksej Adamov A1 40.83 (5) 40.41 (5) 1:22.27 (4) 1:22.07 (5)
Boris Levkovets Senior 41.37 (8) 41.30 (9) 1:25.07 (13) 1:24.61 (12)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M (2. RACE) 1000M (1. RACE) 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M (2. RACE)
Juniors Juniors Juniors Juniors
Roza Imanbajeva Neo 46.27 (3) 46.05 (3) 1:35.07 (2) 1:31.80 (2)
Svetlana Moskvina-Len Senior 45.06 (1) 1:37.05 (4)
Larisa Pribytkova-Trebisova A1 46.53 (5) 46.45 (6) 1:32.89 (1) 1:31.55 (1)
Tatjana Bondarenko B1 46.54 (6) 46.43 (5) 1:42.40 (8) 1:44.93 (7)
Tatjana Smirnykh Neo 48.40 (8) 48.01 (7) 1:40.51 (7) 1:38.40 (6)
Lilija Sjvetsova A2 46.68 (7) 45.49 (1) 1:38.01 (5) 1:33.73 (3)
Rausjan Nurguzinova Neo 46.41 (4) 46.14 (4) 1:35.23 (3) 1:33.81 (4)
Irina Medvedeva A2 49.18 (9) 48.38 (8) 1:42.85 (9) 1:48.05 (8)
Svetlana Khmeljova Senior 53.79 (10) 52.33 (9) 1:53.36 (10) 1:52.42 (9)
Tatjana Filippova-Sjuljanskaja Senior 45.20 (2) 45.75 (2) 1:38.72 (6) 1:35.18 (5)
Lilija Sjumajeva D2 50.15 (6) 48.64 (7) 1:47.79 (6) 1:42.34 (6)
Galina Nurakhmetova Senior 48.56 (3) 47.77 (3) 1:42.19 (4) 1:38.17 (3)
Jelizaveta Vedenejeva Senior 48.85 (5) 47.61 (1) 1:39.33 (2) 1:37.01 (2)
Vera Djomina B1 47.75 (1) 48.17 (4) 1:38.80 (1) 1:35.32 (1)
Ilmira Musabajeva C2 48.65 (4) 47.70 (2) 1:41.97 (3) 1:39.96 (4)
Irina Martin A2 55.75 (8) 48.59 (6) 1:44.06 (5) 1:40.86 (5)
Jelena Palatkina Senior 48.25 (2) 48.33 (5)
Oksana Sokolova C1 50.92 (7)