Nationales Rennen
21. - 22.12.1981
Kompleks Medeo (KAZ)
500 meter (Men), 21.12.1981
POS NAME AG NAT TIME DIFF RECORD
1 Anatolij Tsjernikov Neo URS 38.30 SB
2 Jurij.54 Orlov Senior URS 39.70 +1.400
3 Viktor Saponenko Neo URS 39.80 +1.500
4 Aleksandr Lukjantsev A1 URS 40.40 +2.100 SB
5 Ivan.63 Petrov A2 URS 40.50 +2.200 SB
6 Aleksandr Brovkin A2 URS 41.40 +3.100 SB
7 Nikolaj Kunajev Neo URS 42.40 +4.100
8 Vladimir Tsjumakov Senior URS 42.90 +4.600 PB
9 Dmitrij Saveljev C2 URS 43.20 +4.900 SB
10 Vitalij Brovatyj B1 URS 43.50 +5.200
11 Jevgenij Labrodin Senior URS 43.60 +5.300 PB
12 Nikolaj Gritsajenko Neo URS 44.00 +5.700 PB
13 Aleksandr Svistsjov B1 URS 44.60 +6.300 SB
14 Anatolij Araktsjejev C1 URS 46.40 +8.100
15 Gennadij Rasjev Senior URS 47.00 +8.700 PB
16 Jurij Glazkov A1 URS 1:00.00 +21.700 SB
3000 meter (Men), 21.12.1981
POS NAME AG NAT TIME DIFF RECORD
1 Jurij.54 Orlov Senior URS 4:29.00 SB
2 Aleksandr Lukjantsev A1 URS 4:29.40 +0.400
3 Viktor Saponenko Neo URS 4:29.60 +0.600 SB
4 Ivan.63 Petrov A2 URS 4:31.00 +2.000 PB
5 Jurij Glazkov A1 URS 4:31.30 +2.300 PB
6 Anatolij Tsjernikov Neo URS 4:32.00 +3.000 PB
7 Nikolaj Kunajev Neo URS 4:35.60 +6.600
8 Vladimir Tsjumakov Senior URS 4:41.70 +12.700 PB
9 Vitalij Brovatyj B1 URS 4:45.60 +16.600
10 Aleksandr Brovkin A2 URS 4:49.70 +20.700 SB
11 Nikolaj Gritsajenko Neo URS 4:51.40 +22.400 SB
12 Aleksandr Svistsjov B1 URS 4:52.30 +23.300 PB
Jevgenij Labrodin Senior URS 4:52.30 +23.300 PB
14 Anatolij Araktsjejev C1 URS 4:52.70 +23.700 SB
15 Dmitrij Saveljev C2 URS 4:55.60 +26.600 SB
16 Gennadij Rasjev Senior URS 5:32.40 +1.03.400 PB
1500 meter (Men), 22.12.1981
POS NAME AG NAT TIME DIFF RECORD
1 Jurij.54 Orlov Senior URS 2:02.60 SB
2 Aleksandr Lukjantsev A1 URS 2:04.60 +2.000 PB
3 Aleksandr Brovkin A2 URS 2:06.80 +4.200 SB
4 Nikolaj Kunajev Neo URS 2:12.30 +9.700
5 Nikolaj Gritsajenko Neo URS 2:14.50 +11.900 SB
6 Vladimir Tsjumakov Senior URS 2:14.80 +12.200 PB
7 Vitalij Brovatyj B1 URS 2:17.60 +15.000
8 Jevgenij Labrodin Senior URS 2:18.20 +15.600 PB
9 Aleksandr Svistsjov B1 URS 2:18.50 +15.900 SB
10 Dmitrij Saveljev C2 URS 2:18.70 +16.100 SB
11 Anatolij Araktsjejev C1 URS 2:20.50 +17.900
12 Jurij Glazkov A1 URS 2:21.70 +19.100 PB
13 Gennadij Rasjev Senior URS 2:34.30 +31.700 PB
Mini Combination (Women), 21. - 22.12.1981
POS NAME AG NAT 500M 1500M 1000M 3000M POINTS DIFF RECORDS
1 Irina Nevzorova B2 URS 45.60 (1) 2:26.30 (1) SB 1:34.70 (1) PB 5:04.20 (1) 192.583 PB
2 Jelena Goptar A2 URS 45.70 (2) SB 2:30.40 (2) SB 1:38.20 (2) SB 5:10.00 (2) SB 196.599 +4.016 SB
3 Jelena Petukhova Senior URS 47.40 (3) PB 2:39.30 (3) PB 1:40.20 (3) PB 5:20.90 (3) PB 204.083 +11.500 PB
4 Larisa Pikalova B2 URS 50.20 (4) PB 2:43.80 (4) PB 1:45.50 (4) PB 5:31.60 (4) PB 212.816 +20.233 PB
5 Tatjana Prikhodko Senior URS 56.30 (5) PB 2:54.50 (5) PB 1:56.00 (5) PB 6:07.60 (5) PB 233.733 +41.150 PB
Nadja Jusjko Senior URS 58.50 (6) PB 3:22.30 (6) PB 2:08.80 (6) PB - -
Mini Combination (Women), 21. - 22.12.1981
POS NAME AG NAT 500M 1500M 1000M 3000M POINTS DIFF RECORDS
1 Marina.63 Mikhajlova A2 URS 45.90 (3) PB 2:24.50 (3) PB 1:34.10 (2) PB 5:01.10 (2) PB 191.300 PB
2 Tatjana Nagornaja Senior URS 47.80 (8) PB 2:30.90 (4) PB 1:36.00 (3) PB 5:08.00 (3) PB 197.433 +6.133 PB
3 Svetlana Tikhomirova B1 URS 49.40 (10) PB 2:35.30 (8) PB 1:37.30 (4) PB 5:19.30 (5) PB 203.034 +11.734 PB
4 Tatjana Tsval C2 URS 1:04.00 (14) 2:21.40 (2) SB 1:33.60 (1) 4:54.30 (1) SB 207.066 +15.766 SB
Anna Bortsova B2 URS - - - 5:09.60 (4) -
Jelena.62 Bogdanova A2 URS 47.50 (7) SB - - - -
Galina Sjikhova-Isupova Neo URS 43.70 (2) - - - -
Anna Pobuzjajeva B2 URS 52.20 (12) PB 2:39.80 (10) PB - - -
Ljudmila Lavrenkova Senior URS 43.60 (1) PB 2:16.00 (1) - - -
Tatjana Labodnjuk Senior URS 53.40 (13) PB 2:46.40 (11) PB 1:50.30 (10) PB - -
Marina Kazantseva C2 URS 50.30 (11) 2:49.00 (12) 1:44.40 (9) - -
Jelena Plastikova B1 URS 48.20 (9) PB 2:36.80 (9) PB 1:40.20 (8) - -
Galina Pitsjugina B1 URS 47.20 (6) PB 2:33.50 (7) PB 1:38.80 (7) PB - -
Tanja Konjajeva Senior URS 47.00 (5) PB 2:33.30 (6) PB 1:38.60 (6) PB - -
Svetlana Kastsjajeva C2 URS 46.40 (4) PB 2:33.20 (5) SB 1:38.10 (5) PB - -
Mini Combination (Women), 21. - 22.12.1981
POS NAME AG NAT 500M 1500M 1000M 3000M POINTS DIFF RECORDS
1 Jekaterina Nejland B1 URS 45.90 (1) 2:34.80 (2) 1:33.30 (1) PB 5:02.30 (1) PB 194.533 PB
2 Marina Tsjugunova C1 URS 46.50 (2) SB 2:35.40 (3) SB 1:34.50 (2) SB 5:08.50 (2) SB 196.966 +2.433 SB
3 Lidija Balasjova C1 URS 47.10 (3) SB 2:46.10 (4) SB 1:42.50 (3) SB 5:51.60 (3) PB 212.283 +17.750 PB
4 Tanja Bujtova Senior URS 53.50 (7) PB 2:56.80 (9) PB 1:52.00 (7) PB 5:59.60 (4) PB 228.366 +33.833 PB
5 Olga Protopopova Senior URS 56.00 (9) PB 2:56.80 (8) PB 1:52.60 (8) PB 6:11.70 (6) PB 233.517 +38.984 PB
6 Svetlana Gogoleva D1 URS 54.70 (8) SB 3:03.80 (11) SB 2:05.20 (10) SB 6:09.10 (5) SB 240.083 +45.550 SB
? Berkanova Senior URS - 2:34.10 (1) PB - - -
Inna Filippova-Pak C2 URS 1:02.30 (12) - - - -
Bella Bitsjenova Senior URS 1:00.00 (11) PB 3:17.00 (12) PB 2:10.30 (11) PB - -
Karl Alibultanova Senior URS 51.70 (5) PB 2:55.00 (7) PB 2:02.90 (9) PB - -
Tatjana Saltykova D2 URS 51.80 (6) SB 2:59.70 (10) SB 1:51.60 (6) SB - -
Lilija Khuramsjina D1 URS 51.70 (4) PB 2:53.20 (6) SB 1:49.10 (5) SB - -
Svetlana Tsjumak C2 URS 59.10 (10) SB 2:49.50 (5) SB 1:43.00 (4) SB - -
Small Combination (Men), 21. - 22.12.1981
POS NAME AG NAT 500M 3000M 1500M 5000M POINTS DIFF RECORDS
1 Dmitrij Gromov C2 URS 42.80 (3) SB 4:29.90 (1) SB 2:10.20 (1) SB 7:45.30 (1) SB 177.713 PB
2 Andrej Terestsjenkov B2 URS 41.30 (1) SB 4:40.30 (2) 2:12.30 (2) SB 8:13.30 (2) PB 181.447 +3.734 PB
3 Andrej Kosolapov A1 URS 44.10 (4) SB 4:46.20 (4) SB 2:14.60 (3) SB 8:22.60 (3) SB 186.927 +9.214 SB
4 Nikolaj Potapov B2 URS 44.30 (5) PB 4:55.70 (5) PB 2:19.80 (4) PB 8:50.00 (4) PB 193.183 +15.470 PB
5 Igor Sytsjev Senior URS 44.30 (6) PB 5:03.60 (6) PB 2:21.70 (5) PB 9:01.00 (5) PB 196.233 +18.520 PB
6 Jevgenij Anisov Senior URS 45.70 (7) 5:35.60 (9) PB 2:28.20 (6) PB 9:41.50 (7) PB 209.183 +31.470 PB
7 Oleg Solopun Senior URS 48.70 (12) PB 5:31.00 (7) PB 2:41.80 (10) PB 9:26.90 (6) PB 214.390 +36.677 PB
8 Sergej Pukisj B2 URS 48.00 (9) SB 5:34.40 (8) SB 2:35.40 (7) PB 10:10.00 (8) PB 215.633 +37.920 PB
Marat Kharisjov Senior URS 50.00 (13) PB 5:43.00 (12) PB - - -
Igor Asanov D2 URS 52.20 (16) 6:08.90 (17) PB 3:07.40 (16) SB - -
Roman Zabudkin C1 URS 51.70 (15) 6:06.10 (16) PB 2:56.90 (14) PB - -
Roman Seredkin D2 URS 52.40 (17) PB 6:04.00 (15) PB 2:54.00 (13) SB - -
Ruslan Abildajev D1 URS 51.70 (14) 6:00.20 (14) SB 2:52.80 (12) SB - -
Sergej.68 Andrejev D2 URS 48.20 (10) 5:46.60 (13) SB 2:40.20 (8) NRJ - -
Jurij Sysjkov Senior URS 47.00 (8) 5:39.10 (11) PB 2:43.50 (11) PB - -
Aleksandr Petin D1 URS 48.60 (11) SB 5:38.00 (10) NRJ 2:40.40 (9) SB - -
Jerlan Kuldybajev B1 URS 41.50 (2) SB 4:45.10 (3) 3:05.30 (15) - -
Small Combination (Men), 21. - 22.12.1981
POS NAME AG NAT 500M 3000M 1500M 5000M POINTS DIFF RECORDS
1 Vladimir Jesenjuk B2 URS 40.60 (1) 4:42.20 (1) PB 2:13.20 (2) 9:04.50 (4) SB 186.483 SB
2 Aleksandr.63 Arkhipov A2 URS 43.40 (4) PB 4:48.20 (2) PB 2:12.80 (1) SB 8:37.60 (2) PB 187.494 +1.011 PB
3 Sergej Mazurov B2 URS 42.80 (3) 4:49.60 (3) PB 2:13.30 (3) SB 9:22.00 (5) SB 191.700 +5.217 SB
4 Jurij Milostnoj B2 URS 42.50 (2) SB 4:59.40 (4) SB 2:19.40 (4) SB 8:53.80 (3) SB 192.247 +5.764 SB
5 Sergej Peramytin Senior URS 44.00 (5) PB 5:07.10 (5) PB 2:24.20 (5) PB 9:29.70 (6) PB 220.222 +33.739 PB
I Tsjumanov Senior URS - - - 8:31.80 (1) PB -
Andrej Zjinjak Senior URS 50.10 (6) PB 6:00.50 (6) PB 2:52.60 (6) PB - -
Nationales Rennen
21. - 22.12.1981
Kompleks Medeo (KAZ)
NAME AG 500M 500M 500M 1500M 1500M 3000M 3000M 3000M 5000M 5000M 1500M
21.12.1981 21.12.1981 21.12.1981 21.12.1981 21.12.1981 21.12.1981 21.12.1981 21.12.1981
Division 1 Division 2 21.12.1981 Division 1 Division 2 Division 1 Division 2 21.12.1981 Division 1 Division 2 22.12.1981
Ruslan Abildajev D1 51.70 (14) 2:52.80 (12) 6:00.20 (14)
Dmitrij Gromov C2 42.80 (3) 2:10.20 (1) 4:29.90 (1) 7:45.30 (1)
Sergej.68 Andrejev D2 48.20 (10) 2:40.20 (8) 5:46.60 (13)
Jerlan Kuldybajev B1 41.50 (2) 3:05.30 (15) 4:45.10 (3)
Aleksandr Petin D1 48.60 (11) 2:40.40 (9) 5:38.00 (10)
Andrej Kosolapov A1 44.10 (4) 2:14.60 (3) 4:46.20 (4) 8:22.60 (3)
Andrej Terestsjenkov B2 41.30 (1) 2:12.30 (2) 4:40.30 (2) 8:13.30 (2)
Nikolaj Potapov B2 44.30 (5) 2:19.80 (4) 4:55.70 (5) 8:50.00 (4)
Sergej Pukisj B2 48.00 (9) 2:35.40 (7) 5:34.40 (8) 10:10.00 (8)
Igor Sytsjev Senior 44.30 (6) 2:21.70 (5) 5:03.60 (6) 9:01.00 (5)
Jevgenij Anisov Senior 45.70 (7) 2:28.20 (6) 5:35.60 (9) 9:41.50 (7)
Oleg Solopun Senior 48.70 (12) 2:41.80 (10) 5:31.00 (7) 9:26.90 (6)
Jurij Sysjkov Senior 47.00 (8) 2:43.50 (11) 5:39.10 (11)
Marat Kharisjov Senior 50.00 (13) 5:43.00 (12)
Roman Seredkin D2 52.40 (17) 2:54.00 (13) 6:04.00 (15)
Roman Zabudkin C1 51.70 (15) 2:56.90 (14) 6:06.10 (16)
Igor Asanov D2 52.20 (16) 3:07.40 (16) 6:08.90 (17)
Vladimir Jesenjuk B2 40.60 (1) 2:13.20 (2) 4:42.20 (1) 9:04.50 (4)
Jurij Milostnoj B2 42.50 (2) 2:19.40 (4) 4:59.40 (4) 8:53.80 (3)
Sergej Mazurov B2 42.80 (3) 2:13.30 (3) 4:49.60 (3) 9:22.00 (5)
Aleksandr.63 Arkhipov A2 43.40 (4) 2:12.80 (1) 4:48.20 (2) 8:37.60 (2)
Sergej Peramytin Senior 44.00 (5) 2:24.20 (5) 5:07.10 (5) 9:29.70 (6)
I Tsjumanov Senior 8:31.80 (1)
Andrej Zjinjak Senior 50.10 (6) 2:52.60 (6) 6:00.50 (6)
Nikolaj Kunajev Neo 42.40 (7) 4:35.60 (7) 2:12.30 (4)
Dmitrij Saveljev C2 43.20 (9) 4:55.60 (15) 2:18.70 (10)
Jurij.54 Orlov Senior 39.70 (2) 4:29.00 (1) 2:02.60 (1)
Aleksandr Brovkin A2 41.40 (6) 4:49.70 (10) 2:06.80 (3)
Aleksandr Lukjantsev A1 40.40 (4) 4:29.40 (2) 2:04.60 (2)
Aleksandr Svistsjov B1 44.60 (13) 4:52.30 (12) 2:18.50 (9)
Nikolaj Gritsajenko Neo 44.00 (12) 4:51.40 (11) 2:14.50 (5)
Vitalij Brovatyj B1 43.50 (10) 4:45.60 (9) 2:17.60 (7)
Anatolij Araktsjejev C1 46.40 (14) 4:52.70 (14) 2:20.50 (11)
Vladimir Tsjumakov Senior 42.90 (8) 4:41.70 (8) 2:14.80 (6)
Jevgenij Labrodin Senior 43.60 (11) 4:52.30 (12) 2:18.20 (8)
Gennadij Rasjev Senior 47.00 (15) 5:32.40 (16) 2:34.30 (13)
Jurij Glazkov A1 1:00.00 (16) 4:31.30 (5) 2:21.70 (12)
Ivan.63 Petrov A2 40.50 (5) 4:31.00 (4)
Anatolij Tsjernikov Neo 38.30 (1) 4:32.00 (6)
Viktor Saponenko Neo 39.80 (3) 4:29.60 (3)
NAME AG 500M 500M 500M 1000M 1000M 1000M 1500M 1500M 1500M 3000M 3000M 3000M
Division 1 Division 2 Division 3 Division 1 Division 2 Division 3 Division 1 Division 2 Division 3 Division 1 Division 2 Division 3
Jelena Goptar A2 45.70 (2) 1:38.20 (2) 2:30.40 (2) 5:10.00 (2)
Irina Nevzorova B2 45.60 (1) 1:34.70 (1) 2:26.30 (1) 5:04.20 (1)
Larisa Pikalova B2 50.20 (4) 1:45.50 (4) 2:43.80 (4) 5:31.60 (4)
Jelena Petukhova Senior 47.40 (3) 1:40.20 (3) 2:39.30 (3) 5:20.90 (3)
Tatjana Prikhodko Senior 56.30 (5) 1:56.00 (5) 2:54.50 (5) 6:07.60 (5)
Nadja Jusjko Senior 58.50 (6) 2:08.80 (6) 3:22.30 (6)
Ljudmila Lavrenkova Senior 43.60 (1) 2:16.00 (1)
Galina Sjikhova-Isupova Neo 43.70 (2)
Tatjana Tsval C2 1:04.00 (14) 1:33.60 (1) 2:21.40 (2) 4:54.30 (1)
Anna Bortsova B2 5:09.60 (4)
Svetlana Tikhomirova B1 49.40 (10) 1:37.30 (4) 2:35.30 (8) 5:19.30 (5)
Jelena.62 Bogdanova A2 47.50 (7)
Svetlana Kastsjajeva C2 46.40 (4) 1:38.10 (5) 2:33.20 (5)
Marina.63 Mikhajlova A2 45.90 (3) 1:34.10 (2) 2:24.50 (3) 5:01.10 (2)
Tatjana Nagornaja Senior 47.80 (8) 1:36.00 (3) 2:30.90 (4) 5:08.00 (3)
Galina Pitsjugina B1 47.20 (6) 1:38.80 (7) 2:33.50 (7)
Jelena Plastikova B1 48.20 (9) 1:40.20 (8) 2:36.80 (9)
Anna Pobuzjajeva B2 52.20 (12) 2:39.80 (10)
Tatjana Labodnjuk Senior 53.40 (13) 1:50.30 (10) 2:46.40 (11)
Tanja Konjajeva Senior 47.00 (5) 1:38.60 (6) 2:33.30 (6)
Marina Kazantseva C2 50.30 (11) 1:44.40 (9) 2:49.00 (12)
Marina Tsjugunova C1 46.50 (2) 1:34.50 (2) 2:35.40 (3) 5:08.50 (2)
Inna Filippova-Pak C2 1:02.30 (12)
Lilija Khuramsjina D1 51.70 (4) 1:49.10 (5) 2:53.20 (6)
Jekaterina Nejland B1 45.90 (1) 1:33.30 (1) 2:34.80 (2) 5:02.30 (1)
Lidija Balasjova C1 47.10 (3) 1:42.50 (3) 2:46.10 (4) 5:51.60 (3)
Tanja Bujtova Senior 53.50 (7) 1:52.00 (7) 2:56.80 (9) 5:59.60 (4)
Olga Protopopova Senior 56.00 (9) 1:52.60 (8) 2:56.80 (8) 6:11.70 (6)
Svetlana Gogoleva D1 54.70 (8) 2:05.20 (10) 3:03.80 (11) 6:09.10 (5)
Karl Alibultanova Senior 51.70 (5) 2:02.90 (9) 2:55.00 (7)
Svetlana Tsjumak C2 59.10 (10) 1:43.00 (4) 2:49.50 (5)
Bella Bitsjenova Senior 1:00.00 (11) 2:10.30 (11) 3:17.00 (12)
Tatjana Saltykova D2 51.80 (6) 1:51.60 (6) 2:59.70 (10)
? Berkanova Senior 2:34.10 (1)