Juniors Country Match GDR-URS-POL
01. - 02.03.1980
Eissportkomplex Küchwald (GER)
Sprint Combination (Men), 01. - 02.03.1980
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Vadim Motovilov Neo URS 39.95 (1) 1:21.39 (1) 39.72 (1) 1:21.25 (2) 160.990
2 Ulf Mademann A2 GDR 40.01 (2) 1:21.69 (2) 40.15 (2) 1:22.25 (3) 162.130 +1.140
3 Dariusz Jezierski A2 POL 40.87 (4) 1:24.97 (4) 40.76 (4) 1:24.52 (5) SB 166.375 +5.385 SB
4 Thomas Schlechte B2 GDR 41.27 (5) 1:26.46 (6) 41.06 (6) 1:24.97 (6) 168.045 +7.055 SB
5 Stephan Grünwald A2 GDR 41.57 (7) 1:25.52 (5) 41.04 (5) 1:25.75 (8) 168.245 +7.255 SB
6 Franciszek Karaś Neo POL 42.04 (8) 1:24.54 (3) 42.12 (8) 1:24.33 (4) PB 168.595 +7.605 PB
7 Nikolaj Tumanov Neo URS 40.77 (3) 1:33.76 (8) 40.60 (3) 1:20.95 (1) SB 168.725 +7.735 SB
8 Holger Reichel Neo GDR 41.29 (6) 1:27.62 (7) 41.08 (7) 1:25.37 (7) 168.865 +7.875
Sprint Combination (Women), 01. - 02.03.1980
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Irina Kovrova A1 URS 42.80 (1) 1:29.41 (1) 43.49 (1) 1:29.45 (1) 175.720
2 Natalja Kurova A1 URS 43.30 (2) 1:29.55 (2) 43.84 (2) 1:29.56 (2) 176.695 +0.975
3 Skadi Walter B1 GDR 43.40 (3) 1:32.00 (3) 44.32 (4) 1:31.95 (4) 179.695 +3.975
4 Andrea Martynus A2 GDR 43.80 (4) 1:33.92 (4) 44.04 (3) 1:31.94 (3) 180.770 +5.050
5 Kerstin Müller A1 GDR 44.60 (5) 1:36.29 (5) 45.48 (5) 1:34.93 (5) 185.690 +9.970 SB
6 Zofia Tokarczyk B2 POL 45.20 (6) 1:37.36 (7) 46.21 (6) 1:36.72 (6) 188.450 +12.730 SB
7 Katarzyna Tłustochowicz B2 POL 45.90 (7) SB 1:37.05 (6) SB 47.31 (7) 1:38.45 (7) 190.960 +15.240 SB
Small Combination (Men), 01. - 02.03.1980
POS NAME AG NAT 500M 3000M 1500M 5000M POINTS DIFF RECORDS
1 Aleksandr.61 Popov A1 URS 40.98 (2) 4:28.33 (2) 2:04.05 (1) 7:43.50 (2) 173.401
2 Vladimir Modelov Neo URS 41.67 (6) 4:29.53 (4) 2:05.47 (2) 7:43.70 (3) 174.784 +1.383
3 Aleksandr Komov A2 URS 41.99 (9) 4:27.36 (1) 2:09.02 (4) 7:39.60 (1) 175.516 +2.115
4 Vladimir.61 Jegorov A1 URS 41.81 (7) SB 4:28.63 (3) 2:07.88 (3) SB 7:48.40 (5) 176.047 +2.646 SB
5 Michael Hannig Neo GDR 40.82 (1) 4:32.61 (6) 2:09.34 (5) 7:57.00 (8) 177.068 +3.667 SB
6 Frank-Rüdiger Handke A2 GDR 41.02 (3) 4:33.75 (7) SB 2:10.81 (6) 7:56.10 (7) 177.858 +4.457
7 René Schöfisch A1 GDR 43.04 (14) SB 4:34.27 (8) 2:11.69 (10) 7:49.90 (6) 179.637 +6.236 SB
8 Frank Nauschütz A1 GDR 44.56 (16) SB 4:29.65 (5) 2:11.08 (7) 7:46.00 (4) 179.794 +6.393 SB
9 André Hoffmann A1 GDR 41.63 (4) 4:39.14 (9) 2:11.48 (8) 8:00.70 (10) 180.049 +6.648
10 Bogdan Krzywosz Neo POL 42.14 (12) 4:40.34 (10) 2:12.18 (12) 8:00.00 (9) SB 180.923 +7.522 SB
11 Ireneusz Krzywosz A1 POL 42.02 (10) 4:41.72 (11) 2:11.58 (9) 8:06.30 (11) 181.463 +8.062
12 Hans-Peter Wolf A1 GDR 41.95 (8) SB 4:43.79 (12) 2:13.42 (13) 8:21.40 (14) 183.861 +10.460 SB
13 Waldemar Teter A2 POL 42.06 (11) 4:44.82 (14) 2:11.99 (11) 8:24.10 (15) 183.936 +10.535 SB
14 Olaf Ziegra A1 GDR 42.88 (13) 4:44.53 (13) 2:13.79 (14) SB 8:11.60 (12) 184.057 +10.656 SB
15 Marek Stęczniewski A2 POL 43.12 (15) 4:46.85 (15) 2:16.25 (15) SB 8:17.80 (13) 186.124 +12.723 SB
16 Joachim Werlich A2 GDR 41.64 (5) 4:48.96 (16) 2:30.94 (16) SB 8:27.70 (16) SB 190.883 +17.482 SB
Mini Combination (Women), 01. - 02.03.1980
POS NAME AG NAT 500M 1500M 1000M 3000M POINTS DIFF RECORDS
1 Gabi Schönbrunn A2 GDR 43.30 (1) SB 2:13.18 (1) TRJ, SB 1:27.08 (1) 4:42.70 (1) 178.349 TR, SB
2 Birgit Czak A1 GDR 43.50 (2) 2:21.25 (3) 1:28.77 (2) 4:54.50 (2) 184.051 +5.702 SB
3 Galina Sjikhova-Isupova A2 URS 43.80 (3) 2:19.40 (2) 1:28.94 (3) 5:01.10 (7) 184.919 +6.570
4 Marina Koltsova A2 URS 44.20 (4) 2:23.34 (6) 1:29.00 (4) 4:59.70 (6) 186.430 +8.081
5 Elke Wirsing B1 GDR 45.10 (8) 2:23.43 (7) 1:31.69 (6) 4:56.60 (4) 188.188 +9.839
6 Uta Heck A2 GDR 46.20 (13) SB 2:22.55 (4) 1:31.21 (5) 4:55.70 (3) 188.604 +10.255 SB
7 Gulnur Murtazina A2 URS 44.80 (6) 2:24.85 (8) 1:33.06 (8) 5:06.30 (8) 190.663 +12.314
8 Lilianna Morawiec A2 POL 44.60 (5) 2:25.30 (9) 1:32.03 (7) 5:13.80 (11) 191.348 +12.999
9 Petra Kranke A1 GDR 45.40 (9) 2:27.56 (10) 1:34.45 (9) 5:06.90 (9) 192.961 +14.612
10 Katrin Wiegand A2 GDR 45.70 (10) PB 2:28.23 (12) 1:34.48 (10) 5:10.60 (10) 194.116 +15.767 SB
11 Cecylia Tłustochowicz A2 POL 44.80 (6) 2:31.25 (14) 1:36.39 (14) 5:16.50 (13) SB 196.161 +17.812 SB
12 Sabine Brehm B2 GDR 46.60 (15) 2:27.90 (11) 1:35.59 (12) 5:14.90 (12) 196.178 +17.829
13 Katarzyna Kopryk B2 POL 46.50 (14) 2:30.77 (13) 1:35.94 (13) 5:19.10 (14) 197.909 +19.560
14 Steffi Baldauf B1 GDR 45.70 (10) PB 2:31.30 (15) SB 1:35.41 (11) SB 5:24.80 (16) 197.971 +19.622 SB
15 Iwona Samborska B1 POL 48.60 (16) 2:34.79 (16) 1:44.19 (15) 5:23.60 (15) 206.224 +27.875
Irina.62 Fjodorova B2 URS 45.80 (12) 2:23.03 (5) - 4:57.50 (5) -
Juniors Country Match GDR-URS-POL
01. - 02.03.1980
Eissportkomplex Küchwald (GER)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1500M 3000M 5000M
Holger Reichel Neo 41.29 (6) 41.08 (7) 1:27.62 (7) 1:25.37 (7)
Stephan Grünwald A2 41.57 (7) 41.04 (5) 1:25.52 (5) 1:25.75 (8)
Ulf Mademann A2 40.01 (2) 40.15 (2) 1:21.69 (2) 1:22.25 (3)
Thomas Schlechte B2 41.27 (5) 41.06 (6) 1:26.46 (6) 1:24.97 (6)
Dariusz Jezierski A2 40.87 (4) 40.76 (4) 1:24.97 (4) 1:24.52 (5)
Franciszek Karaś Neo 42.04 (8) 42.12 (8) 1:24.54 (3) 1:24.33 (4)
Vadim Motovilov Neo 39.95 (1) 39.72 (1) 1:21.39 (1) 1:21.25 (2)
Nikolaj Tumanov Neo 40.77 (3) 40.60 (3) 1:33.76 (8) 1:20.95 (1)
Michael Hannig Neo 40.82 (1) 2:09.34 (5) 4:32.61 (6) 7:57.00 (8)
Joachim Werlich A2 41.64 (5) 2:30.94 (16) 4:48.96 (16) 8:27.70 (16)
Frank-Rüdiger Handke A2 41.02 (3) 2:10.81 (6) 4:33.75 (7) 7:56.10 (7)
André Hoffmann A1 41.63 (4) 2:11.48 (8) 4:39.14 (9) 8:00.70 (10)
Hans-Peter Wolf A1 41.95 (8) 2:13.42 (13) 4:43.79 (12) 8:21.40 (14)
René Schöfisch A1 43.04 (14) 2:11.69 (10) 4:34.27 (8) 7:49.90 (6)
Olaf Ziegra A1 42.88 (13) 2:13.79 (14) 4:44.53 (13) 8:11.60 (12)
Frank Nauschütz A1 44.56 (16) 2:11.08 (7) 4:29.65 (5) 7:46.00 (4)
Vladimir Modelov Neo 41.67 (6) 2:05.47 (2) 4:29.53 (4) 7:43.70 (3)
Waldemar Teter A2 42.06 (11) 2:11.99 (11) 4:44.82 (14) 8:24.10 (15)
Marek Stęczniewski A2 43.12 (15) 2:16.25 (15) 4:46.85 (15) 8:17.80 (13)
Aleksandr Komov A2 41.99 (9) 2:09.02 (4) 4:27.36 (1) 7:39.60 (1)
Ireneusz Krzywosz A1 42.02 (10) 2:11.58 (9) 4:41.72 (11) 8:06.30 (11)
Vladimir.61 Jegorov A1 41.81 (7) 2:07.88 (3) 4:28.63 (3) 7:48.40 (5)
Aleksandr.61 Popov A1 40.98 (2) 2:04.05 (1) 4:28.33 (2) 7:43.50 (2)
Bogdan Krzywosz Neo 42.14 (12) 2:12.18 (12) 4:40.34 (10) 8:00.00 (9)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M 1500M 3000M
Kerstin Müller A1 44.60 (5) 45.48 (5) 1:36.29 (5) 1:34.93 (5)
Skadi Walter B1 43.40 (3) 44.32 (4) 1:32.00 (3) 1:31.95 (4)
Andrea Martynus A2 43.80 (4) 44.04 (3) 1:33.92 (4) 1:31.94 (3)
Zofia Tokarczyk B2 45.20 (6) 46.21 (6) 1:37.36 (7) 1:36.72 (6)
Natalja Kurova A1 43.30 (2) 43.84 (2) 1:29.55 (2) 1:29.56 (2)
Irina Kovrova A1 42.80 (1) 43.49 (1) 1:29.41 (1) 1:29.45 (1)
Katarzyna Tłustochowicz B2 45.90 (7) 47.31 (7) 1:37.05 (6) 1:38.45 (7)
Uta Heck A2 46.20 (13) 1:31.21 (5) 2:22.55 (4) 4:55.70 (3)
Gabi Schönbrunn A2 43.30 (1) 1:27.08 (1) 2:13.18 (1) 4:42.70 (1)
Petra Kranke A1 45.40 (9) 1:34.45 (9) 2:27.56 (10) 5:06.90 (9)
Birgit Czak A1 43.50 (2) 1:28.77 (2) 2:21.25 (3) 4:54.50 (2)
Sabine Brehm B2 46.60 (15) 1:35.59 (12) 2:27.90 (11) 5:14.90 (12)
Steffi Baldauf B1 45.70 (10) 1:35.41 (11) 2:31.30 (15) 5:24.80 (16)
Elke Wirsing B1 45.10 (8) 1:31.69 (6) 2:23.43 (7) 4:56.60 (4)
Katrin Wiegand A2 45.70 (10) 1:34.48 (10) 2:28.23 (12) 5:10.60 (10)
Marina Koltsova A2 44.20 (4) 1:29.00 (4) 2:23.34 (6) 4:59.70 (6)
Lilianna Morawiec A2 44.60 (5) 1:32.03 (7) 2:25.30 (9) 5:13.80 (11)
Katarzyna Kopryk B2 46.50 (14) 1:35.94 (13) 2:30.77 (13) 5:19.10 (14)
Gulnur Murtazina A2 44.80 (6) 1:33.06 (8) 2:24.85 (8) 5:06.30 (8)
Galina Sjikhova-Isupova A2 43.80 (3) 1:28.94 (3) 2:19.40 (2) 5:01.10 (7)
Irina.62 Fjodorova B2 45.80 (12) DNF 2:23.03 (5) 4:57.50 (5)
Iwona Samborska B1 48.60 (16) 1:44.19 (15) 2:34.79 (16) 5:23.60 (15)
Cecylia Tłustochowicz A2 44.80 (6) 1:36.39 (14) 2:31.25 (14) 5:16.50 (13)